Historie TJ Sokol

Historie TJ Sokol Křepice sahá až do meziválečných let a je spojena se jménem Čeňka Truhláře, tehdejšího mistra holičského, který se do naší vesnice přistěhoval v roce 1933. Nový holič byl družné povahy a byl velmi společenský. Lidé se u něj scházeli a debatovali o nejrůznějších věcech. Jedním z nejčastějších témat hovorů byl sport a především kopaná.

Z těchto sezení vznikl nápad založit sportovní klub v Křepicích a Čeněk Truhlář byl vyzván, aby vše potřebné zařídil. Měl k tomu všechny potřebné předpoklady, sám totiž byl bývalým hráčem Brna-Husovic. Truhlář ihned založil kroniku klubu a stal se i jeho kronikářem.

A tak byl v červenci roku 1933 založen Sportovní klub v Křepicích. Každý z původních osmi členů dal zápisné 1Kč. Bylo umluveno, že za vybrané peníze se koupí míč a tato akce měla obrovský úspěch. Do týdne totiž bylo v pokladně 35 Kč a ihned se za tyto peníze míč zakoupil. A mohlo se začít trénovat. Čeněk Truhlář vysvětlil všem nezasvěceným pravidla hry a branky se označily tyčemi. Na tomto provizorním hřišti se uskutečnily první tréninky.

Po dvou měsících od založení oddílu nadešel první ostrý test. Soupeřem našeho celku byl druhý tým SK Nosislav. Premiéra dopadla přesně podle očekávání. Našim hráčům se nepodařilo soupeře překvapit a tak zcela po zásluze prohrálo 5:0. I přesto to však byla prohra přijatelná, protože nebýt vynikajícího výkonu našeho brankáře Svobody, dopadlo by vše ještě hůře.

Zájem o kopanou v Křepicích po tomto prvním představení začal nabírat na obrátkách a SK se začal vybavovat různými potřebami a rekvizitami. Dokonce se našim podařilo opatřit si i historické první dresy. Ty měli bíločervené pruhy a v nich podnikali naši hráči dobrodružství ve fotbalových zápasech. Obdrželi také několik párů obnošených kopaček od hráčů z Brna, které pak místní ševci upravili tak, aby byly použitelné.

Našemu oddílu už pak chybělo pouze hřiště, na kterém by hrálo svoje utkání. Nakonec bylo dohodnuto, že hřiště pro kopanou bude umístěno v části obce "Na Stání". Zástupci fotbalistů se dohodli s orelskou jednotou o společném užívání hřiště a po drobných úpravách bylo vše připraveno. K úsměvným historkám ze začátků kopané v Křepicích patří určitě i to, že nové hřiště se nacházelo na cestě, kudy jezdili povozy. A tak, když se stalo, že zrovna během zápasu jel povoz, musel být zápas přerušen a pokračoval až po té, co povoz přejel hřiště.

Mezi další, dnes už úsměvné historky, patří také zmínky o prvních rivalských zápasech se sousedními Velkými Němčicemi. Němčice měli zkušenější fotbalisty než my, nicméně to křepickým na kuráži neubralo. V prvním vzájemném zápase jsme prohráli 0:2 a po té, co kapitán hostí prohlásil, že Křepice hráli jako prasata se strhla na hřišti bitka, kdy to kapitán hostí dostal pořádně zpátky.

Rivalita pokračovala i v odvetě, na kterou si mysleli Němčičtí, že po poslední bitce naši nepřijedou. Ale opak byl pravdou, Křepice přijeli a opět se postavili soupeři se vztyčenou hlavou. Jenže po tom, co Křepice obdrželi druhý gól, opět došlo ke šarvátce, jejíž výsledkem byl úprk Němčických ze hřiště. Naši fotbalisté se pak vraceli domů se vzácnou kořistí - podařilo se jim totiž zmocnit se němčického míče.

Po těchto úsměvných začátcích se už hráči věnovali spíše fotbalovým záležitostem a v průběhu několika let se dostavili i výsledky. V sezoně 1943/1944 se Křepicím podařilo zvítězit v okrskovém přeboru. Soupeřem našich byly týmy Otnic, Bošovic, Milešovic, Velkých Němčic, Borkovan, Lovčiček, Nosislavi a Šitbořic.

V roce 1948 byly zrušeny všechny sportovní svazy a spojily se pod záštitou Československé obce sokolské. Tím vnikla i TJ Sokol Křepice. Bylo rozšířeno hřiště a v roce 1958 se na něm konal oficiální první mistrovský zápas. V něm jsme porazili Sokol Boleradice 3:1.

V dalších letech se naše mužstvo nacházelo jako na moři, jeden rok postup do okresního přeboru, pak za rok zase sestup, tento kolotoč se neustále opakoval.

V osmdesátých letech se do dnešní podoby dostaly kabiny a i hřiště dostalo novou podobu. Konečnou podobu hřišti dal závlahový systém a také hřiště s umělým povrchem, které bylo přistavěno na místě dřívějšího škvárového tréninkového hřiště. Zároveň bylo vybudováno nové tréninkové hřiště vedle hlavního, které je využíváno během tréninků fotbalových družstev.

Nejnovějším počinem v areálu našeho TJ jsou bezesporu dětské prolézačky a vůbec celé dětské hřiště, které vzniklo na jaře roku 2009.

 

Poznámka:

Převzato z knihy Křepická čítanka

Fotografie doplněny z publikace 60 let kopané v Křepicích